Stina e shalqinjve, i dobishëm për fëmijët e të rriturit

Jemi në verë dhe një nga frutat më të shijshme dhe më të dobishme për fëmijët dhe të rriturit janë shalqinjtë.

Ky frut rritet me shumicë në vendin tonë dhe ka çmim të përballueshëm për këdo.

Por a e keni ditur se ky frut sjellë shumë dobi për fëmijët tuaj?

Më poshtë do t’ju rendisim disa arsye se pse duhet që fëmija juaj të konsumojë sa më shumë nga ky frut.

1.Siguron një dehidratim të mirë duke balancuar nivelin e ujit në organizëm.

2. Përforcon shëndetin e zemrës dhe ul rrezikun e shfaqjes së astmës.

3. Vitamina C që përmban ky frut forcon sistemin imunitar.

4. prania e vitaminës A tek ky frut ndihmon në shëndetin e syve, duke i mbrojtur nga sëmundjet .

5. Zhvillon kockat pasi përmban kalcium dhe magnez.

6. Ka sasi të konsiderueshme të vitaminës B (B kompleks), që ndihmon në sistemin nervor, qelizat e kuqe të gjakut, rregullimin e karbohidrateve, etj.

7. Ndikon në tretje, pasi ka sasi të mëdha të fibrave.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP