Filibasteringu & deputetët e VMRO-DPMNE-së dhe dikur Talat Xhaferi!

Qenan Aliu

Qenan Aliu

Filibasteringu është institut në të Drejtën Parlamentare që praktikohet në botën demokratike. Por gjatë praktikumit të këtij mekanizmi në punën e parlamentit dhe trupave të tij veprimet në vete duhet të ngërthejnë arsyen e shëndoshë dhe mbi të gjitha kulturën dhe qytetarinë. Nga thirrja e seancës së parë konstitutive të parlamentit të Maqedonisë, deputetët e DPMNE-së nuk kishin edhe deri më tani nuk kanë asgjë të përbashkët me këtë institut.

Keqpërdorimi që bëhet gjatë paraqitjes së deputetëve të një subjekti politik për REPLIKË , ndërkaq që brendinë e “replikës” gjithçka është se pajtohet me parafolësin, madje diskutim jashtë pikës së rendit të ditës etj., nuk kanë të bëjnë me këtë institut dhe me qytetarizëm. Madje, mosformimi i grupit parlamentar nga deputetët e VMRO-DPMNE-së apo koalicionit, po ashtu është synim për obstruksion të punës së parlamentit dhe njëkohësisht është shkelje e Rregullores për punën e parlamentit.

Heshtja, leximi i romaneve, numri i madh i amendamenteve si veprime të parlamentarëve për të shpërfaqur poentën e një obstruksioni para elektoratit të tyre për një çështje konkrete që shqyrtohet në kuvend, vetëm atëherë kurë ata kanë justifikimin e shëndoshë dhe fuqinë e argumenteve për të mirën e përgjithshme vetëm atëherë kanë të bëjnë me filibasteringun parlamentar, pa këta premisa veprime të obstruksionit janë sharlatanizëm.

Edhe leximi i romaneve në një të kaluar jo shumë të largët nga ana e Talat Xhaferit sot kryetarë aktual i parlamentit, nuk kishin të bëjë asgjë me këtë institut parlamentarë por thjeshtë ishte mbase edhe siç dëgjuam, veprim i konstruktuar mes ortakëve politik për lajthitje dhe mashtrim të opinionit vetëm për pikë politike !

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP