Agjërimi dhe psikologjia

Një segment i rëndësishëm i agjërimit në këndvështrimin e të qenit terapi hyjnore është edhe mbrojtja e individit nga narcisoiditeti dhe prirjet çrregulluese të egocentrizmit.

Narcisoiditeti është një ndër çrregullimet e personalitetit më e theksuara e kohës që jetojmë, në kuadër të së cilës më tepër shohim prizmin e çuditshëm të njeriut lidhje me vetëpëlqimin, pamjes për vete në forma të përkryera dhe të ngjashme.

Agjërimi në vete ngërthen privimin nga konsumimi i ushqimit dhe pijeve, me automatizëm themi se prej kësaj pike njeriu para së gjithash i anashkalon kërkesat e trupit duke ju njoh përparësi nevojave të shpirtit. Ky lloj i edukimit, jo që është i lehtë për individin, megjithatë përmes prirjes së vetëkontrollit ai zgjedh variantin për të drejtuar personalitetin e tij, gjë që krijon impaktin e nevojshëm për të forcuar pikëpamjet e modestisë dhe gatishmërisë së krijimit të një perceptimi për veten se vërtetë unë nuk jam i përkryer, nuk jam superior ose duke e ndjerë urinë dhe etjen, në fakt kupton se është i lëndueshëm dhe i dobët. Madje agjërimi krijon mundësinë e aktivizimit të inteligjencave emocionale siç është empatia, njohja dhe kuptimi i botës në prizmin real të tjetrit sa përket nevojave themelore. Në këtë rast mund të bisedojmë për të varfërit, nevojtarët, skamnorët, jetimët dhe të ngjashëm. Gjendja e agjëruesit nga ky prizëm tanimë është duke treguar gatishmërinë për ta çliruar veten nga kthetrat e egocentrizmit, si sjellje devijuese.

Nisur nga ky konstatim, vërtet bindemi se agjërimi është terapi e përkryer hyjnore edhe për fenomene të reja çrregulluese të personalitetit siç është rasti me “Sindromën California”, ngushtë e ndërlidhur me narcisoiditetin. California njihet vendi i industrisë së zbavitjes, shfrenimit, pasionit dhe “lumturisë”.

Nëse vëreni në realitetin e këtij fenomeni që në vete përmban 4 simptoma: egocentrizmi (egoizmi), pasioni për kënaqësi, vetmia, pakënaqësia ose depresioni.

Agjëro dhe gjej shëndet trupor e mental.

Autor profesori universitar, Musa Musai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP