UEFA shpall skuadrën e vitit. 8 nga Reali, 3 nga Juve

Dy ditë pas triumfit madrilen në Kardif, UEFA ka publikuar edhe skuadrën e vitit në Champions League. Mes 18 lojtarëve “të grumbulluar” janë dy portierë, 5 mbrojtës, 6 mesfushorë dhe 5 sulmues, mes të cilëve 8 janë nga Reali dhe 3 nga Juventusi. Sigurisht që nuk mungojnë edhe lojtarë të Atletico Madrid apo disa skuadrave të tjera, si Mbappe apo Lewandowski, transmeton Top Channel. 

UEFA e ka shoqëruar përzgjedhjen e saj edhe me motivimet përkatëse të mbikëqyrësve teknikë.

Sa i përket portës, Buffon mbetet një simbol i vërtet i “Zonjës së vjetër” dhe performancat e tij sigurisht që janë ndër më të mirat, pavarësisht finales ku pësoi 4 gola. Zëvendës i tij është Oblak i Atleticos, një portier me shumë kualitete, gjë që është vërtetuar falë pritjeve të panumërta të tij.

Në mbrojtje nuk mund të mungonin Carvajal dhe Marcelo, dy anësorët e Realit, me spanjollin që është përmirësuar nga ndeshja në ndeshje dhe brazilianin që ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm për formacionin “merengues”. Mbi të gjithë është Sergio Ramos, kapiten dhe udhëheqës i kampionëve të rikonfirmuar të Europës, edhe pse për këtë ka disa “vërejtje” për disa sjellje josportive në fushë. Në shoqërinë e tij vihet padyshim Bonucci i Juventusit, një nga shtyllat fundamentale të repartit të tërhequr të bardhezinjve. Një lojtar me vizion të qartë dhe me pasime tepër të sakta. I pesti, por jo më pak i rëndësishëm është Godin i Atleticos, një lojtar me kontribut të shquar te “Los Colchoneros”, por edhe ai me më shumë përfaqësime.

Edhe mesfusha dominohet nga madrilenët, me Casemiron që shquhet për ekuilibrin që i ka dhënë repartit të mesfushës te Real, por edhe për golat e rëndësishëm që ka shënuar. Toni Kroos është tejet i sigurtë në zotërimin e topit dhe gjendet gjithmonë në vendin e duhur dhe kohën e duhur. Modric vlerësohet për shpejtësinë e tij në manovrim dhe kontributin që jep në fazën ofensive të skuadrës, duke ruajtur kështu një ritëm tejet të lartë për Realin. Isco është mesfushori sulmues i konsideruar perfekt, di të driblojë, të pasojë, por edhe të shënojë nga çdo zonë e fushës. I vetmi juventin që përfshihet këtu është Pjaniç, një lojtar vendimtar për ecurinë e “Zonjës së vjetër”, kualitetet e të cilit vihen re në zonën më të tërhequr të mesfushës, me kontribut të madh për mbrojtësit. Këtu përfshihet edhe Bakayoko i Monakos, një lojtar që ishte shtylla e mesfushës së një skuadre të jashtëzakonshme për këtë vit në Principatë.

Sulmi është thuajse i zaptuar prej vitesh, kryesisht nga Cristiano Ronaldo dhe Messi. Që të dy pretendentë të vazhdueshëm për “Topin e Artë”, me portugezin që shpallet kryegolashënues për të pestin vit radhazi, por që ishte edhe më i miri në fushë në finalen e Kardifit. “Pleshti” i katalanasve është golashënuesi i dytë më i mirë, shpikës i golave nga më të pamundurit, por edhe asistues për shokët e tij të skuadrës. Nuk mund të lihej jashtë Griezmann i Atleticos, golat e të cilit e çuan aq larg ekipin e dytë madrilen. I aftë me kombinimet, por edhe shpërthimet, shembull për të gjithë sulmuesit. Ai që në fakt është risi e këtij formacioni është Mbappe, por kjo është mëse e merituar pas performancave të jashtëzakonshme me Monakon, ku vlerësohet si i riu më i mirë i një skuadre plot me të rinj. Nuk di të ndalet së shënuari, edhe pse goli ndaj Juves nuk ishte i mjaftueshëm për ta çuar skuadrën në finale. Por është edhe një sulmues tjetër, Lewandowski i Bayern Munchen, efikas si gjithmonë. Nëse Bayern është një ekip i frikshëm, një meritë e veçantë i takon polakut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP