Mistere kozmike: Periudha e çuditshme kur Universi u bë i dukshëm

Ri-jonizimi i Universit, i referohet një kohe kur ai u bë nga i padepërtueshëm, në transparent. Për shkakun e këtij transformimi jemi ende të pasigurtë.

Pas Big Bangut, Universi ishte si një supë e nxehtë me grimca, deri sa u ftoh mjaftueshëm që atomet neutrale të hidrogjenit të formoheshin pas pothuaj 380 mijë vitesh. Drita më pas u përthith nga atomet e hidrogjenit, duke e bërë universin të padepërtueshëm deri pas 1 miliardë vitesh, kur hidrogjeni u jonizua – ai fitoi dhe humbi elektrone – dhe universi u bë transparent.

Eshtë e paqartë se çfarë e shkaktoi këtë epokë të njohur si Epoka e Rijonizimit. Disa mendojnë se formimi i yjeve të parë mund të ketë siguruar energjinë që të ndodhte kjo. Misionet e ardhshëm, si ai i NASA në tetor 2018, do të përpiqen të gjejnë përgjigjen. /bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP