Asnjë kompensim për pronat e djegura të shqiptarëve në lagjen Gjorçe të Shkupit

Edhe tre vjet nga vandalizmi në lagjen Gjorçe Petrov të Shkupit, banorët e dëmtuar nuk kanë marr kompensimin e premtuar për pronat e djegura që pasoi një protestë të banorë si shprehje e pakënaqësisë ndaj vrasjes së maturantit Angell Petkovski nga bashkëmoshatari i tij Naser Eshtrefi i dënuar me 15 vjet heqje lirie, njofton Alsat M.

Pronarët e lokave të shkatërruara thonë se që nga viti 2014 janë duke u endur në kërkim të drejtësisë por ende pa asnjë epilog gjyqësor ndërsa për këtë fajësojnë edhe politikën e cila siç thonë gjithmonë ka mbrojtur krimin kundër shqiptarëve.

Dëmtimi i pronave të shqiptarëve në Gjorçe Petrov është përmendur edhe në Bombat e opozitës në të cilat zyrtarët kërkonin lirimin e të arrestuarve për djegien e pronave të shqiptarëve në Gjorçe. Pronarët e lokaleve thonë se dëmi i shkaktuar nga protestat e dhunshme sillet në rreth 100 mijë euro.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL