DASH: Ndarja e mandatit, hap i rëndësishëm për demokracinë e vendit

SHBA ka përshëndetur vendimin e presidentit Ivanov për t’i dhënë mandatin për formimin e Qeverisë së re kreut të LSDM-së Zoran Zaev. Nga departamenti i shtetit amerikan theksojnë se ky vendim përbën një hap të rëndësishëm për demokracinë në vend dhe qytetarët e Maqedonisë.

SHBA-të shprehen të gatshme të bashkëpunojnë me qeverinë e re në ballafaqimin e sfidave të shumta të Maqedonisë, përfshirë këtu nevojën për reformat demokratike dhe implementim të plotë të Marrëveshjes së Përzhinës.

“Shtetet e Bashkuara mbeten mik dhe partner i Maqedonisë dhe ne jemi të përkushtuar në mbështetjen e se ardhmes evropiane dhe euro-atlanike të vendit”, përfundon reagimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP