Lufta për pushtet apo koalicion i frikës

Islam Krasniqi

Islam Krasniqi

Marrëveshjet e arritura parazgjedhore mes partive politike apo koalicionet, po na tregojnë se fushatat e tyre “një pjese të opozitës”, për rrëzimin e qeverisë kishin qenë për të ju ndarë një pjesë nga kulaçi i tyre. Sa bllokada, kërcënime, protesta të qytetarëve paskan qen vetëm një lojë e orkestruar mire nga individ të caktuar, të cilët po harrojë gjithçka, për të ardhur deri në pushtet, harruan mundin e protestuesve, harruan vuajtjen e qytetarëve të cilët i lanë të diskriminuar si në rajon ashtu edhe më lartë, më veprimet e tyre të pa ndërgjegjshme, harruan vijat e kuqe.

Unë besoj së populli është ngi më një formulë si kjo, ku pozita e të parit të qeverisë i jepet një partie të vogël, nëse e vlerësonim me zgjedhjet e kaluara, sepse pastaj mund të themi së kemi tre kryeministra, ashtu siç jemi mësuar të dëgjojmë shpesh here, ku fuqia e kryeministrit është me e vogël së fuqia e një ministrit. Ndoshta nuk di të kalkuloj mirë më këto matematika, por e di së si ka funksionuar qeveria mandatin e fundit, kur kryeministrit si ka raportuar askush, as nuk i ka dhënë llogari, duke e injoruar, sepse unë jam pjesë e një partie tjetër.

Koalicionin PDK-LDK e quajtëm koalicion i zorit, por këtë si do ta quajmë koalicion të frikës apo si, së ti jepet mandatari i qeverisë një partie që është 2 apo 3 herë me e vogël për nga numri I elektoratit, nuk di si ta quaj. U frikuam nga koalicionet tjera, po nga frika së VV-ja është rritur dhe po ju merr pushtetin, lëshuan postin e të parit, vetëm e vetëm që të mos ju prishet rehatia, sepse nuk janë mësuar të jenë opozitë asnjëherë.

Tërë kohën në çdo mënyrë u munduan ta rrëzojnë qeverinë duke ju thënë së e kanë kapur shtetin, tash po me shkon mendja së i kapen edhe këta. Shpresojmë që populli të dine të bëje zgjedhjen më të mire të mundshme, që të kthehet shpresa e humbur.

Marrëveshja në mes të PDK-AAK dhe NISMA-së mund të jetë një lojë ndoshta e organizuar nga presidenti, i cili ka dashur ta fus në lojën e demarkacionit edhe z. Haradinaj, i cili ishte kundërshtari kryesor i kësaj marrëveshje të gabuar, sepse z. Haradinaj ndaj bashkësisë ndërkombëtare është i ngushem..

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP