Etrit Berisha në “top-10” të portierëve

Etrit Berisha rezulton të jetë mes 10 portierëve më të mirë të këtij sezoni. Kjo është ajo që rezulton në përfundim të një studimi të kryer nga Observatori Ndërkombëtar i Futbollit, CIES, kur kanë mbetur vetëm pak ndeshje nga mbyllja e kampionateve, njofton Top Channel.

Ky institucion ka studiuar paraqitjet e futbollistëve që kanë luajtur për më shumë se 2000 minuta duke përpiluar edhe një klasifikim për çdo pozicion të futbollistëve në fushën e lojës.

Sipas këtij studimi, portieri i kombëtares shqiptare, Etrit Berisha që është te Atalanta në Serinë A është në vendin e 7 për sa i përket gardianëve të portave me 81.5 pikë, po aq sa edhe Ter Stegen i Barcelonës edhe Ian Oblak i Atletico Madrid.

Por  Observatori CIES nuk u mjaftua me kaq, por përpiloi edhe formacionin ideal të sezonit 2016/2017. Kështu, porta mbahet nga Neuer, ndërkohë që në mbrojtje janë përzgjedhur Sandro, Hummels, Javi Martinez dhe Bruno Peres.

Në mesfushë vendi në formacionin ideal u takoi Pogba, Thiago Alcantara e Keita. Ndërsa në sulm të zakonshmëve Lionel Messi e Cristiano Ronaldo u bashkohet edhe Dries Mertens.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP