Kush është Blerta Pepa, pjesëmarrësja e Gjeniut të Vogël 6 që vdiq nga operacioni në gju

Blerta Pepa, vajza 16-vjeçare e cila ndërroi jetë mbrëmë pas një ndërhyrje në gju është një emër i dashur për publikun. Ajo ka qenë pjesëmarrëse në Gjenin e Vogël 6. Ja një nga këngët e kënduar prej saj në këtë format.

Familjarët e vajzës kanë bërë të ditur për GSH.al se asaj i është bërë anestezi e plotë, ndërkohë që duhej i pjesshme, duke qenë se ishte e vogël.

Nga ana tjetër, ata ngrënë dhe pretendimin se ndërhyrja nuk ka qenë urgjente dhe se i kishin kërkuar që të bëhej një muaj më vonë. Mirëpo, ata kanë bërë të ditur për GSH.al se një gjë e tillë nuk është pranuar nga mjekët e spitalit privat, duke e kryer operacionin, edhe pse ishte vonë. Kjo për faktin se kirurgu, i cili tashmë është arrestuar do të ikte të martën në Greqi.

Menjëherë pas publikimit të lajmit, në rrjetin social “Facebook” ka reguar daja e Blerta Pepës. Ai ka akuzuar mjekët për papërgjegjshmëri dhe tregti me jetën e fëmijës. Daja e Blertës ka bërë apel për drejtësi, ndërsa shton se vdiq nga babëzia e eurove.

Ja postimi i Liro Likajt

Une jam daja I Blerta Pepa e cila ka qene pjesmarrese tek Gjeniu I Vogel. Blerta fatkeqsisht u nda nga jeta ne moshen 16 vjecare mengjesin e sotem, ne spitakin Continental, pas nje nderhyrje ne gju per meniskun dhe ligamentin.
Kemi bere denoncim ne polici pasi besojme qe ka qene nje papergjegjshmeri dhe tregti me jeten e nje femije duke qene se I kryen nje operacion si me urgjence nga ora 10 ne mengjes qe ishte planifikuar por e bene ne oren 19.30 te darkes duke qene se doktorri I huaj qe beri nderhyrjen duhet te iki kete te marte ne greqi ku gjithashtu punon.
Ju lutem bejini nje tribut Blertes e cila nuk jeton me vetem per nje operacion ne gju dhe hetoni apo pasqyrojeni si lajm pasi eshte teper e rende besoj per te gjithe shqiperine qe nje gjeni e vogen si Blerta, te humbi jeten nga vetem nje nderhyrje ne gju, kur na ishin dhene te gjitha garancite qe cdo gje do shkonte mire nga spitali.
Si I pari I qeverise te kerkoj te behet cdo gje qe drejtesia te vihet ne vend pasi ajo vdiq nga babezia e eurove te spitaleve private e shtetit qe nuk u interrsua qe ta mundesoje sherimin pasi ne ministri te shendetesise dhe te arsimit ( u vra ne gju ne oren e fiskultures tek Cajupi) dhe perfjigjia qe qe sa femije vriten ne dite ne shkolle nuk I ndihmojme dot.
Duam drejtesi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP