Sulmi kibernetik në gjithë botën, Microsoft jep alarmin

Sulmi kibernetik që goditi qindra vende të botës duhet të vlejë si një thirrje për zgjim: Qeveritë nuk duhet të mbajnë programe të rrezikshme dhe me qëllime të këqia, që mund të shndërrohen në armë të hacker-ave të paskrupullt. Eshtë paralajmërimi i Microsoft, pas sulmit masiv virtual kryer të premten e kaluar dhe që ka vazhduar gjatë fundjavës.

Virusi në fjalë – një i ashtu-quajtur ‘ransomëare’ sepse ‘bllokon kompjuterin dhe kërkon një shpërblim për ta riaktivizuar – ishte vjedhur nga agjencia amerikane e inteligjencës, NSA.

“Kemi parë që dobësitë e depozituara nga CIA të përfundojnë në duart e Uikileaks, dhe tani kjo dobësi e vjedhur nga NSA ka goditur klientë në gjithë botën”, ka shkruajtur në blogun e kompanisë, presidenti i Microsoftit, Brad Smith. “Një skenar i ngjashëm me armë konvencionale do të ishte vjedhja e raketave Tomahawk”. Për këtë arsye, ka nënvizuar ai, “qeveritë e gjithë botës duhet të trajtojnë këtë sulm si një këmbanë alarmi”. / bota.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP