Ditë e hapur në Universitetin e Tetovës

Në pllajën para rektoratit të Universitetit Shtetëror të Tetovës sot u mbajt Ditë e hapur në këtë institucion të arsimit të lartë për prezantimin e ofertës nga universiteti për vitin akademik 2017/2018.

“Në këtë mënyrë dëshirojmë para maturantëve nga vendi ynë, por edhe shtetet përreth nga shkollat publike dhe private t’i njoftojmë me ofertën e 13 fakulteteve tona, me 115 programet dhe drejtimet e tyre. Presim që gjatë ditës stendat me ofertat nga secili fakultet t’i vizitojnë mbi 2.000 maturantë. Në pajtim me konkursin për pranimin e studentëve të rinj në UT ka mundësi të regjistrohen rreth 4.000 fillestarë”, deklaroi prorektori për mësim Reshat Qaili.

Në kuadër të Ditës së hapur u mbajt edhe prezantimi i produkteve ushqimore nga kompanitë e Maqedonisë.

“Prezantimi i prodhimeve ushqimore nga më shumë firma vetëm e treguan bashkëpunimin tonë me UT-në sepse një pjesë e madhe e personave që janë nëpër stendat e kompanive, arsimin e tyre e kanë marrë këtu. Përveç punësimit të personave të diplomuar nga UT-ja ne si kompani investojmë në kuadrot e reja gjatë studimit të tyre”, tha zëvendëskryetari i Odës ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore Nagib Fejzi.

Në kuadër të Ditës së hapur përveç përmes stendave të vendosura, prezantime të tyre individuale të ofertave, fakultetet organizuan edhe në hapësirat e UT-së në Tetovë, ndërsa kishte edhe hyrje të lirë në të gjitha objektet universitare për të interesuarit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP