Qeveria teknike në Maqedoni me euroobligacione të reja

Qeveria aktuale mendon dhe ndërmerr aktivitete përgatitore për dhënien e euroobligacioneve të realizuar në katërmujorin e parë të 2017 për t’i shlyer borxhet të cilat duhet të paguhen vitin e ardhshëm, njofton shërbimi informativ i biznesit “Intelinjus” (Intellinews) duke u thirr në burimet e bankës austriake “Rajfajzen”, transmeton Portalb.mk.

Në këtë lajm më tej thuhet se nëse euroobligacionet e reja realizohen afati më i shkurtë i realizimit të pagesës do të ishte 1 dhjetori i 2020-s por se nuk dihet se sa do të jetë shuma e tyre.

Nga Ministria e Financave për “Intelinjus” kanë shprehur se nuk dihet se kur dhe a do të jepen euroobligacionet e reja dhe se kjo do të varet nga kapitali aktual i tregut. Ata kanë shtuar se “Maqedonia është shtet kompetitiv në tregun ndërkombëtar të kapitalit dhe se në vazhdimësi mban kontakte me investitorët”.

Por, sipas “Rajfajzen” pushteti tashmë ka bërë “roud-shou” përgatitor  me të cilin i informon investitorët për gjendjen ekonomike dhe politike të Maqedonisë.

“Kriza e vazhdueshme politike kërcënon me zgjedhje të reja. Gjithashtu, ndjehemi më pak të shqetësuar në raport me planet aksionare qeveritare të cilat do ta rrisnin edhe më shume borxhin publik të Maqedonisë. Borxhi publik i Maqedonisë deri më sot ka qenë 48 përqind e bruto-prodhimit vendor. Kjo paraqet një situatë e ngjashme me Malin e Zi e cila me një program ambicioz investues solli shkatërrim të financave publike dhe pozitës së jashtme të likuiditetit”, thonë nga banka austriake për këtë hap të mundshëm të pushtetit maqedonas.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP