Han: Në qoftë se BE-ja hamendet me Ballkanin, të tjerë do të ndërmarrin angazhmane

Eurokomisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han, paralajmëroi se në qoftë se Bashkimi Evropian hamendet në përkushtueshmërinë e tij ndaj Ballkanit, dikush tjetër mund të “angazhohet” në këtë rajon.
Sipas tij, zgjerimi i BE-së, me të gjithë kushtet dhe kriteret, “është politika më e mirë e sigurisë” që Unioni kurdo qoftë e ka pasur, por ajo nuk është “drekë falas”, transmeton Tanjug.

“Vetëm liderët lokal mund ta rregullojnë punën dhe t’ia prezantojnë qytetarëve të saj. Ata duhet ta ndërmarrin përgjegjësinë dhe të ndërtojnë mbi progresin tanimë të arritur”, theksoi ai.
“Duhet të shohim vullnet politik në vend të lojërave politike, dhe zbatim të vërtetë të reformave, jo në letër, por në terren, posaçërisht në sferat kyçe të qeverisjes së të drejtës, konkurrencës dhe lidhjes. Kjo mund t’i rrezikojë modelet afariste të individëve”, porositi Han.

Han konkludoi se Unioni është “loja më e mirë në qytet”, por theksoi se të gjithë duhet të jenë të përgatitur që ta luajnë.

“Duhet të jemi më të mirë dhe më të fuqishëm në shfrytëzimin e fuqisë tonë të butë të tërheqjes. Nuk mund ta marrim si punë të mbaruar. Gravitacioni evropian mund të jetë fuqi e natyrës, por duhet në mënyrë inteligjente të sistemohet”, porositi Han.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP