Alarm nomofobia, varësia ndaj smartfonit është sëmundje

Për ekspertët varësia ndaj smartfonit është një sëmundje. Ajo quhet “nomofobia”, sikurse përkufizohet frika obsesive se nuk mund të jeni të arritshëm në celular, për më tepër prek të rinjtë nga 18 në 25 vjeç, me vetëvlerësim të ulët dhe probleme në marrëdhënie. Ata që janë të prekur mund të provojnë gjendje të vërteta ankthi, me marrje mendsh, dridhje, mungesë të frymëmarrjes dhe rrahje të shpejta të zemrës në rast të mungesës së rrjetit apo të telefonit jashtë përdorimi, shkruan Bordo.al.

Për ekspertët fenomeni i nomogobisë lidhet me përdorimin e shpeshtë të rrjeteve sociale. Abuzimi me ato mund të sjellë në izolim. Madje sipas studimeve të ndryshme, 6 të rinj në 10 shtrihen në shoqëri të smartfonit dhe më shumë se sa gjysma e përdoruesve kanë tendanë që të shfaqin gjendje ankthi kur mbeten pa bateri, kredite apo mbulim të rrjetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP