OKB jep alarmin: Rrezikohemi nga një luftë bërthamore

Një raport i OKB-­së, jep alarmin për rrezikun e shpërthimit të një lufte bërthamore, si pasojë e një “gabimi katastrofal”. Daily Mail shkruan se ky rrezik është në pikën e tij më të lartë. Sipas raportit, sistemet komplekse dhe automatike mund të çrregullohen dhe të fillojnë të shkaktojnë ngjarje të cilat mund të rrezikojnë jetën e miliona njerëzve.

Në dokument thuhet se “Parandalimi bërthamor funksionon deri në kohën kur do të dëshmojë se nuk funksionon. Rreziku është i natyrshëm dhe, kur të shuhet fati, rezultatet do të jenë katastrofike”. Raporti paralajmëron se sensorët e lidhur me internet, dronët dhe lidhjet e internetit nënkuptojnë se një gabim i vetëm mund të eskalojë shumë shpejt dhe paralajmëron se rreziku nga një “luftë aksidentale bërthamore” është shumë i lartë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP