Pas 48 orëve bllokim vazhdoi evakuimi nga lagjet e rrethuara në rajonin e Alepos

Sirianët e evakuuar nga lagjet e rrethuara në rajonin e Alepos sot e vazhduan udhëtimin e tyre, pasi dy ditë ishin bllokuar në autobusë, kumtoi Qendra Siriane për Monitorim të të Drejtave të Njeriut.

“Një pjesë e 16 autobusëve në dy zonat transitore në afërsi të Alepos e vazhduan rrugën”, deklaroi drejtori i Qendrës me seli në Londër, Rami Abdel Rahman.

Nga e mërkura në mëngjes, 45 autobusë me luftëtarë dhe civilë ithtarë të regjimit, të evakuuar nga lagjet Fua dhe Kafraja, ishin bllokuar në paralagjen e Apelos, Rashidin, e cila është nën kontroll të kryengritësve.

Të mërkurën në mbrëmje me 11 autobusë të tjerë ishin evakuuar banorët e lagjeve nën kontroll të kryengritësve, Zabadan, Sergaja dhe Xhabal Sharki në zonën e Ramusas, në jug të Alepos. Ata janë drejtuar në drejtim të Ramusas në provincën Idlib, në zona nën kontroll të kryengritësve.

“Në të njëjtën kohë dhjetë autobusë e kanë lëshuar Rashdinin dhe kanë hyrë në qytetin Alepo, i cili është nën kontroll të regjimit”, theksoi Rahman.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP