SPGM: Organet e drejtësisë të hetojnë rastin e MPM-së

Lajmet për falimentim të Media Print Maqedoni (MPM) të vijuara me konkurs për punësim të gazetarëve në ndërmarrjen me pronar të njëjtë të MPM-së është mënyra e fundit e rënies dramatike të kësaj shtëpie mediale e cila edhe njëherë dëshmoi se nuk ka qëllime të pastra ndaj të punësuarve të saj, thonë nga Sindikata e të Punësuarve dhe Gazetarëve Medial (SPGM), njofton Portalb.mk.

“Në momente të rëndësishme kur vendoset ardhmëria e të punësuarve ata u gjetën në pozitë “merr ose le” deri sa pronarët janë të zënë ose në udhëtim. Kushtet e punësimit janë në afat të pacaktuar me çka të punësuarit e rinj shumë lehtë do të humbasin vendin e punës ku edhe si do që të jetë mënyra ata do të vlerësohen si të padobishëm”, thuhet në kumtesën e Sindikatës.

Nga kjo Sindikatë dërgojnë thirrje deri te institucionet para se gjithash Ministria e Punës dhe Politikës Sociale që të merren me rastin ngaqë të vetmit që do të pësojnë nga kjo do të jenë ata të cilët nuk e shkaktuan atë, punëtorët.

Përndryshe, ky reagim i kësaj Sindikatës vjen pasi që dje të punësuarve dhe gazetarëve të MPM-së u ishte kërkuar që të paraqiten në firmë të re simotër me pronar të njëjtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP