Haley akuzon Iranin dhe Hezbollahun për destabilizimin e Lindjes së Mesme

Ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley

Ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley e ka akuzuar Iranin dhe aleatin e tij, Hezbollahun për konspiracion për të destabilizuar Lindjen e Mesme, njofton Rel.

Këto komente, Haley i bëri gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së më 20 prill.

Haley tha se grupi Hezbollahu në Irani dhe Liban kanë trajnuar “milicitë vdekjeprurëse”, dhe i përdorin ata për të nxitur konflikte në Siri, Irak dhe Jemen.

“Për dekada, ata kanë kryer akte terroriste në mbarë rajonin”, tha Haley.

“Irani po e përdor Hezbollahun për të çuar përpara aspirtat e tij rajonale”, tha ajo.

“Ata po punojnë së bashku për të zgjeruar idelogjitë ekstremiste në Lindje e Mesme. Ky është një kërcënim, që duhet të dominojë diskutimin tonë”, në OKB, ka deklaruar ambasadorja amerikane.

Në anën tjetër, ambasadori iranian Gholamali Khoshroo është kundërpërgjgjur, duke i quajtur të “pabaza” akuzat dhe ka thënë se SHBA ngriti këtë çështje “për të anashkaluar çështjen palestineze, e cila është qendrore në të gjitha konfliktet në Lindjen e Mesme dhe në këto debate të hapura”.

Ambasadori i Rusisë, Petr Iliichev mbrojti Iranin, duke pyetur pse ambasadorja Haley nuk ka përmendur kërcënimet nga Shteti Islamik dhe aleatët e Al-Kaidës në Siri dhe Irak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP