Armata egjiptiane ka vrarë 19 xhihadistë në Gadishullin Sinai

Armata egjiptiane sot kumtoi se ka vrarë një nga liderët radikal të degës së Shtetit Islamik gjatë sulmit ajror në Gadishullin Sinai.

“Gjithsej 19 xhihadistë e kanë humbur jetën në disa sulme ajrore, midis të cilëve edhe shefi i Komitetit për çështje religjioze të grupit Ansar Bekt al Makdis”, theksohet në kumtesën e armatës egjiptiane.

Ansar Bejt al Makdis ka kryer shumë sulme ndaj forcave egjiptiane të sigurisë në pjesën veriore të Sinajit, ndërsa nga viti 2014 grupi u betua në besnikëri të SHI-së dhe zbatohet në Gadishullin Sinai.

Më 9 prill në dy sulme vetëvrarës të SHI-së ndaj dy kishave koptike në Aleksandri dhe në Tana e humbën jetën 45 njerë

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP