Tramp: Evropa e fuqishme është e rëndësishme për SHBA-në

Presidenti amerikan Donald Tramp, i cili paraprakisht e përshëndeti vendimin e Britanisë së Madhe për dalje nga Bashkimi Evropian, mbrëmë deklaroi se BE-ja dëshiron të mbetet e fuqishme.

“Evropa e fuqishme është shumë, shumë e rëndësishme për mua si president amerikan, si dhe për SHBA-në. Ne e duam këtë dhe do t’i ndihmojmë BE-së të jetë e fuqishme, ndërsa kjo është e dobishme për të gjithë”, theksoi Tramp në konferencën për media në Shtëpinë e Bardhë me kryeministrin italian, Paolo Xhentolini.

Deklarata e Trampit është kontradiktore pasi në janar ai tha se edhe vendet tjera anëtare do ta braktisin BE-në sipas shembullit të Britanisë së Madhe.

Nga fundi i majit Tramp planifikon për herë të parë ta vizitojë Evropën, ndërsa është paraparë të merr pjesë në samitin e NATO-s në Bruksel më 25 maj, e pastaj në samitin e G-7 në Taorimë, ishull sicilian më 26 dhe 27 maj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP