Dy nisma në Gjykatën Kushtetuese për vazhdimin e mandatit e kryetarëve të komunave

Ministria e vetëqeverisjes lokale dhe Kongresi Botërorë Maqedonas (KBM) kanë dorëzuar nisma pranë Gjykatës Kushtetuese me të cilat kërkojnë shfuqizimin e dy neneve të Ligjit për vetëqeverisje lokale dhe nga Kodi Zgjedhor, me do të mundësohet kryetarët dhe këshilltarët të qëndrojnë në postet e tyre deri në mbajtjen e zgjedhjeve lokale, shkruan “Sitel”.

Sipas Kodit aktual zgjedhor, zgjedhjet lokale duheshin të mbahen në gjysmën e parë të muajit maj, por për shkak të krizës politike dhe bllokimit të Kuvendit, kaluan të gjitha afatet kushtetuese dhe ligjore për shpalljen e tyre.

Kryetari i KBM-së, Todor Petrov thotë se për këtë hap kanë vendosur “në interes të qytetarëve”.

“Me nismën pranë Gjykatës Kushtetuese nga 4 prilli, kërkova të shfuqizohet neni 35, paragrafi 1 nga Ligji për vetëqeverisje lokale, i cili flet se anëtarët e këshillave komunal zgjidhen në periudhë prej 4 viteve”, thotë Petrov.

Ai thotë se nisma e tij parasheh mandatet e zyrtarëve të komunave të vazhdohet deri në fund të vitit, deri kur duhet të organizohen zgjedhjet lokale.

Nga Gjykata Kushtetuese konfirmojnë se i kanë pranuar dy nismat, pa saktësuar kur ato mund të gjenden në seancë gjyqësore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP