E frikshme! Llava e ndezur edhe më tej derdhet nga vullkani Etna

Krateri juglindor i vullkanit më aktiv evropian Etna edhe më tej hedh llavë të ndezur dhe hi, raporton Anadolu Agency (AA).

Rrjedhat e ndezura të llavës vullkanike edhe më tej shtrihen deri në 700 metra përgjatë kraterit juglindor të malit dhe tërheq vëmendjen.

Edhe më tej në fuqi mbetet alarmi i portokalltë për rajonin rreth vullkanit të cilin në muajin mars e shpalli Instituti italian për Gjeofizikë dhe Vullkanologji (INGV).

Vullkani Etna u aktivizua muajin e kaluar, ndërsa gjatë shpërthimeve u lënduan së paku dhjetë persona, në mesin e të cilëve ishte edhe ekipi i reporterëve të BBC-së.

Vullkani më i madh në Evropë, Etna, është në lartësi mbidetare prej 3.330 metrash në kraterin kryesor, ndërsa krateri juglindor arrin në 2.700 metra mbi nivelin e detit.

Shpërthimi i fundit i madh i vullkanit Etna është regjistruar në vitin 1992.

vullkani Etna (2)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP