Rusi: Dëshmitarët e Jehovait nga Gjykata Supreme konsiderohen ekstremistë

Gjykata Supreme e Rusisë ka thënë se Dëshmitarët e Jehovait, duhet të konsiderohen organizatë ekstremiste, një vendim që do të ndalojë në mënyrë efektive këtë organizatë në Rusi, transmeton REL.

Vendimi, i lëshuar sot, pas ankesës ë Ministrisë së Drejtësisë, shënon rastin e parë që një organizatë e regjistruar fetare, të ndalohet me ligj në Rusi.

Dëshmitarët e Jehovait kanë 170,000 ndjekës në Rusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP