E kemi ditur gabim. Ky është tipari që trashëgojnë fëmijët

Shpesh mendohet se fëmijët trashëgojnë sytë e nënës së tyre dhe buzëqeshjen e babait, ose anasjelltas. Por studimet e fundit tregojnë se në fakt tipari i fytyrës që ka më shumë gjasa të trashëgohet ndër breza është hunda.

Maja e hundës ka rreth 66 përqind gjasa të jetë rezultat i geneve të prindërve dhe filtrumi (pjesa mes hundës dhe buzës) rreth 62 përqind. Këto zona, njësoj si mollëzat dhe cepi i brendshëm i syrit u gjetën si më të influencuar nga gjenetika, sipas studimit të kryer në Londës.

Kështu tiparet e fytyrës që kanë më shumë gjasa të jenë gjenetike janë:

1- Forma e fundit të fundës

2- Zona mbi buzët

3- Mollëzat

4- Cepat e brendshme të syve

5- Zona nën buzë

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP