Jeni tip që keni turp dhe person i mbyllur? Ja lajmi i mirë për ju

Njerëzit e hapur mund të jenë më të mirë në intervista, por njerëzit e mbyllur dhe të marrshëm, janë udhëheqës më të mirë, tregon studimi i fundit.
Hulumtuesit nga ghSmart, në një firmë konsulence me bazë në Chikago, kanë kryer një studim dhjetë vjeçar duke analizuar personalitetet e 2,000 drejtuesve të kompanive të ndryshme dhe arritën në përfundim se njerëzit introvert ishin më të suksesshëm, transmeton Lajmi.net.

Studimi, i quajtur “Genome Project CEO”, përfshin provat mbi bazën e të cilave ndërtohet personaliteti i një njeriu të suksesshëm.

Njerëzit e mbyllur punojnë në heshtje dhe e lejojnë punën e tyre të flasë, ndoshta kjo është arsyeja përse këta njerëz kanë treguar rezultate më të suksesshme gjatë këtij studimi.

Katër tiparet të cilat më të rëndësishme për të qenë udhëheqës i mirë, sipas këtij studimi janë:

Arritja tek grupet e interesit
Duhet të jesh person i adaptueshëm për situata të ndryshme
Të jesh i besueshëm dhe i parashikueshëm në situata kur flitet për gjëra të jashtëzakonshme
Marrja e vendimeve shpejtë me bindje dhe vendosshmëri, edhe në qoftë se nuk janë vendimet më të mira të mundshme.

Pra, sipas këtij studimi, njerëzit introvert kanë më shumë të ngjarë të jenë udhëheqës të mirë për shkak se janë më të vendosur dhe kanë një lloj vetbesimi të pashprehur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP