Kocijançiç: Ballkani Perëndimor të ruajë marrëdhënie të mira fqinjësore

Zëdhënësja e Komisionit evropian, Maja Kocijançiç, me rastin e deklaratës së kryeministrit shqiptar, Edi Rama për bashkim të mundshëm të Shqipërisë dhe Kosovës, vlerësoi se “më me rëndësi është të ruhen marrëdhëniet e mira fqinjësore dhe bashkëpunimi me të gjithë duhet të jetë i barabartë”.

“Siç është konfirmuar kohë më aprë në Këshillin e Evropës, rajoni i Ballkanit Perëndimor ka perspektivë të qartë evropiane. Që ta arrijmë atë qëllim, bashkëpunojmë me të gjithë partnerët në rajon, pa u alrguar nga parimi i pajtimit dhe bashkëpunimit rajonal”, theksoi Kocijançiç.

Ajo theksoi se çfarëdo lloj forme e ndikimit politik është e dëmshme për përforcimin e marrëdhënieve të mira fqinjsëore.

Kryeministri shqiptar, Edi rama dje në intervistën për  gazetën e Brukselit “Politiko” deklaroi se nëse perspektiva për anëtarësim të vendeve nga Ballkani Perëndimor në BE vazhdon të ulet, atëherë do të mund të ndodhte edhe bashkimi i Shqipërisë me Kosovën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP