Ushtria siriane merr nën kontroll një qytet strategjik

Ushtria e Sirisë, e mbështetur nga sulmet ajrore ruse dhe milicitë iraniane, ka arritur të marrë nën kontroll qytetin strategjik Soran, që gjendet pranë qytetit Hama, kanë njoftuar luftëtarët rebelë dhe banorët lokalë, shkruan REL, transmeton Portalb.mk.

Një pjesëtarë i grupit rebel, i ka thënë agjencisë Retuers se “ka pasur bombardime që kanë goditur qytetin dhe zonën përreth”.

Ai tha se rebelët zhvilluan “betejë të ashpër” por u detyruan që të tërhiqen.

Rebelët kanë raportuar se trupat siriane, pas sulmeve ajrore të avionëve rusë, u nisën dretj qytetit Soran. Qytetet në afërsi, përfshirë Latamneh dhe Kafr Zeita, gjithashtu kanë qenë cak i këtyre sulmeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP