Ja çfarë bëri Erdogan pas fitores në referendum

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, menjëherë pas qartësimit të rezultatit të votimit popullor, ka telefonuar kryetarin e Përgjithshëm të AK Partisë dhe kryeministrin Binali Yıldırım, kryetarin e Partisë Lëvizja Nacionaliste (MHP), Devlet Bahçeli dhe kryetarin e Partisë së Madhe të Unitetit (BBP), Mustafa Destici, duke i uruar për fitoren në referendum, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas informacioneve të marra nga burimet e Presidencës së Turqisë, mësohet se Erdoğan menjëherë pas qartësimit të rezultatit të referendumit ka telefonuar Yıldırım, Bahçeli dhe Destici.

Pasi i ka përcjellë përgëzimet liderëve Yıldırım, Bahçeli dhe Destici për punimet në fushatë dhe rezultatet e arritura presidenti Erdoğan, është shprehur se është mirënjohës popullit i cili ka reflektuar vullnetin e tij në votim.

Ndër të tjera Erdoğan ka uruar që rezultati i votimit popullor të jetë i dobishëm për popullin dhe vendin.

19:55 | Turqi, mbi 98% të votave janë përpunuar, ja rezultati!

Liderët botërorë mesazhe urimi presidentit Erdoğan
ANKARA (AA) – Burime të Presidencës së Turqisë kanë njoftuar se Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, është duke pranuar mesazhe urimi nga shumë liderë botërorë me rastin e fitores në referendumin e mbajtur në Turqi për ndryshimet, kushtetuese, raporton Anadolu Agency (AA).
Bahçeli: Rezultati i referendumit fitore e pamohueshme
ANKARA (AA) – Kryetari i Partisë Lëvizja Nacionaliste (MHP), Devlet Bahçeli, tha në lidhje me rezultatin e referendumit se populli ka miratuar me vullnet të lirë kalimin në sistemin presidencial të qeverisjes, duke e quajtur këtë sukses të rëndësishëm dhe fitore të pamohueshme, raporton Anadolu Agency (AA).”Populli ynë i lavdëruar votoi me një maturi të madhe dhe me vullnet të lirë miratoi kalimin në sistemin presidencial të qeverisjes. Ky është sukses i rëndësishëm dhe fitore e cila nuk mund të mohohet dhe të shpërfillet”, theksoi Bahçeli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP