Moti sot në Maqedoni

Moti në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell dhe me vranësira mesatare. Pasdite do të ketë kushte për reshje të shkurtëra të shiut në rajonet malore. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej një deri nëntë gradë, ndërsa e ditës prej 19 deri 27 gradë.

Në Shkup do të mbajë mot me diell dhe me vranësira të vogla mesatare në orët e pasdites. Temperatura e mëngjesit do të zbresë deri shtatë, ndërsa e ditës do të arrijë deri 24 gradë. Valë më të konsiderueshme të lagësht nga veriu do të kalojë nëpër vendin tonë të dielën pasdite dhe në orët e mbrëmjes drejt të hënës. Pritet që të shoqërohet me reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe bubullimë.

Në disa vende, posaçërisht në pjesët veriperëndimore të vendit pritet të bijnë rreth 20 l/m2 shi. Nga e diela në mbrëmje do të fillojë të fryjë erë përkohësisht e përforcuar veriore. Pastaj do të ketë kthjellim, por do të mbajë mot me erë dhe më i freskët. Nga e mërkura pritet rritje e vranësirave dhe reshje të përkohshme të shiut, ndërsa nëpër male reshje të borës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP