Gjurmë të pashlyerë e bashkëvendësve trieshjanë

Kristjan Dukaj

Kristjan Dukaj

Gazetaria është sa e nevojshme për shoqërinë e sotme, po aq e bukur si profesion. Ajo, takon njerëz të profileve, moshave dhe përkatësive të ndryshme por gjithnjë në mision dhe qëllim të njëjtë, informimin e opinionit sa më të gjerë. Sidomos në kohën e sotme të zhvillimit gjithnjë e më të shpejtë të ngjarjeve dhe proceseve të shumta me përmasat më të gjera të shoqërisë në përgjithësi.

Andaj është e bukur kur ky profesion takon njerëz të tillë të cilët gazetarinë e kanë profesion e disa tē tjerë ndoshta, e kanë pasion. Por qëllimi gjithherë mbetet i njëjtë. Aq më mirë kur ky profesion takon bashkëvendësit, qoftë në punë të përditshme apo në evente gazetarësh në përurimin e veprave gazetareske apo shënimin e ndonjë përvjetori siç ishte 15 vjetori i te përjavshmes “Koha javore”, ne Ulqin. Prandaj, fotografia e bashkëvendësve gazetar është dëshmi e traditës së frytshme të gazetarisë nga e njëjta trevë. Për fat, të njëjtën traditë janë duke vazhduar edhe breza të rinj dhe sot kemi, pothuajse, që edhe familjarisht i janë përkushtuar kësaj veprimtarie.

Madje nga e njëjta trevë, kanë arritur të bëhen emra të njohur të gazetarisë edhe në media botërore, siç është Gjekë Gjonlekaj i cili vite me radhë ka punuar si gazetar i ” Zërit te Amerikës”, por edhe të tjerë. Prandaj, unë i përgëzoj gazetarët në këtë fotografi, nga i njëjti vend, Trieshi i Malësisë së Madhe, dhe uroj të vazhdohet kjo traditë e bukur edhe në të ardhmen. Koha është ajo që do ta vlerësojë më së miri punën dhe kontributin e secilit në faza dhe kohëra të ndryshme të zhvillimit dhe afirmimit tonë të përgjithshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP