Një familje 4 anëtarëshe ka 3800 euro borxh!

Bankat edhe përkundër ashpërsimit të kushteve për dhënien e kredive, qytetarët e Maqedonisë gjithnjë e më shumë po futen në kredi të reja, shkruan gazeta KOHA.

Të dhënat e fundit të Bankës Popullore të Maqedonisë (BPM) tregojnë se në kuartalin e tretë të vitit 2016, borxhi i total i qytetarëve për kredi është rreth 2 miliard euro, apo çdo familje katër anëtarëshe ka një minus prej 3.800 euro. Futja në borxhe të reja, sipas BPM-së, tanimë 10 vitet e fundit është bërë trend dhe se kjo praktikë e marrjes se kredive të reja nga qytetarët do të vazhdoj edhe gjatë këtij viti.

“Pjesa më madhe e këtyre janë kredi të konsumit të gjerë siç janë për gjëra ushqimore apo për të mbuluar minuset e mëparshme në llogaritë transakcionale dhe kartelave kreditore, si dhe kredi për blerjen e aparateve për amvisëri”, thuhet në raportin e BPM-së.

Më tej, në raportin e fundit të BPM-së në fund të kuartalit të tretë të vitit 2016, thuhet se qytetarët e Maqedonisë bankave u kanë borxh për kredi banesore 484.7 milionë euro, nga bankomatet përmes kredi kartelave janë futur në borxh 201 milionë euro, ndërsa në llogaritë transakcionale – gjegjësisht një rrogë minus ka arritur shifrën prej 94 milionë euro, si dhe për të blerë vetura të reja janë marrë kredi në vlerë prej 5 milionë euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP