Borxhi publik i Maqedonisë kaloi mbi 5 miliardë euro

Borxhi publik i Maqedonisë zyrtarisht kaloi mbi 5 milionë euro. Numëruesi i faqes “Javendolg.mk” vazhdimisht tregon rritjen e borxhit për çdo sekondë, ndërkaq për momentin ajo ka tejkaluar 5.000.817.000 euro, njofton Portalb.mk.

Të llogaritur sipas Bruto Prodhimit Vendor është 53.21% nga BVP-ja, çdo qytetarë i Maqedonisë ka borxh rreth 2500 euro.

Të dhënat e ueb-faqes janë vlerësime në bazë të të dhënave të fundit zyrtare nga Ministria e Financave dhe Entit Shtetëror për Statistika.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP