Tetovarët: Njëherë u dogjëm në vitin 2001, sërish nuk ka gjasa (VIDEO)

Afër qytetit të Tetovës, por sërish larg ndotjes së ajrit. Në fshatin Sellcë të Tetovës na pritën rrezet e diellit të shoqëruara me erë jostabile, por edhe qytetarë të brengosur të cilët e kanë të freskët konfliktin e 2001, shkruan Portalb.mk.

Lajmin në gjuhën maqedonase mund ta gjeni: KËTU

Aktiviteti i tyre i çdoditshëm u prish që në momentin kur disa portale shqiptare publikuan lajmin se në fshatrat e Malit Sharr qarkullojnë persona të armatosur, të cilët përgatisin sulme të dhunshme.

Pikërisht në këtë anë, para 16 vjetëve filloi konflikti luftarak në Maqedoni.

Në mesin e krizës politike dhe shpifjeve për gjendjen ndëretnike, u publikuan informata sensacionale dhe të paverifikuara. Disa portale spekuluan se tetëdhjetë luftëtarë janë përgatitur të marrin territorin ku jetojnë shqiptarët në pjesën perëndimore të Maqedonisë dhe ta shpallin pavarësinë e “Iliridës”.

Por në terren, informatat e tilla prej banorëve të fshatit Sellcë dhe Gajre hidhen poshtë si të pavërteta dhe manipulative.

Kryetari i bashkësisë lokale Sellcë, Qani Hiseni për Portalb tha “ ne jemi djegur njëherë më 2001-n, për së dyti herë s’ka gjasë”.

Për më shumë shikoni në video-reportazhën e Portalb-it dhe Nova TV-së prej fshatit Sellcë dhe Gajre të Malit Sharr si dhe qytetit të Tetovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP