Kukan: Bojkoti i Parlamentit u bë sport në Ballkan

“Bojkoti në Parlament u shndërrua në sport në rajonin e Ballkanit, megjithatë debati politik i vendeve duhet të zhvillohet brenda tij”, deklaroi eurodeputeti, Eduard Kukan, gjatë debatit të djeshëm në Parlamentin Evropian në lidhje me “krizën e demokracisë në Ballkanin Perëndimor”, njofton Portalb.mk.

Kukan duke folur për situatën politike në Maqedoni, Shqipëri, Mal të Zi dhe Kosovë, tha se askush në BE nuk e do bojkotin. Ai e dënoi rritjen e nacionalizmit, të cilin, ashtu siç tha ai, politikanët e shfrytëzojnë që të tërheqin votues.

“Hijet nga e kaluara nuk ndihmojnë, ndërkaq procesi për zgjerim me kalimin e viteve do të bëhet edhe më i rëndë”, shtoi Kukan.

Njëri nga diskutuesit ishte edhe raportuesi special i Parlamentit Evropian për Shqipërinë, Knut Flekenshtajn, i cili tha se demokracia në vendet e Ballkanit është shkatërruar, ndërkaq ajo u mundëson Qeverive që të sillen në mënyrë autokratike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP