Konfliktet etnike në Nigeri, dhjetëra të vdekur

Nga konfliktet etnike të përjetuara në muajin e fundit në Nigeri kanë humbur jetën 46 persona, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmeve në median vendase, mësohet se policia nigeriane ka njoftuar se si pasojë e konflikteve të përjetuara në muajin e fundit mes popullatës Hausa dhe Yoruba në rajonin Osun, në jugperëndim të vendit nga të dyja palët kanë humbur jetën 46 persona dhe janë plagosur afërsisht 100 të tjerë.

Ndërsa në anën tjetër në Kongresin Popullor Oudua të formuar nga Jorubët iu është bërë thirrje zyrtarëve që të ndalojnë menjëherë konfliktet. Në thirrjen e bërë nga kongresi thuhet “I japim afat 48 orë qeverisë federale që të mundësojë ndalimin e ngjarjeve dhe të sigurojë drejtësinë.”

Në Nigerinë me popullsi afërsisht 190 milionë banorë ku jetojnë mbi 200 grupe etnike, theksohet se Hausa dhe Yoruba janë grupet më të mëdha në mesin e grupeve etnike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP