“Nike” i përgjigjet Francës, uniform të posaçme për vajzat dhe gratë myslimane

Kompania “Nike” ka plotësuar një nevojë të sportisteve që i përkasin besimit islam. Ai ka dizenjuar dhe pritet të hedhë në treg në vitin 2018 një uniform sportive, e cila përmbush edhe kriteret e besimit islam sa i përket veshjes se grave dhe vajzave, shkruan Albeu.com.

“Nike” ka kuptuar me sa duket potencialin e këtij tregu në vendet myslimane duke shkuar kështu përtej ndalesave që vende si Franca për shembull i kanë bërë shfaqjeve në publike të grave dhe vajzave me hixhab.

Veshja e lehtë përmban vrima në të gjithë gjatësinë e vet për të mundësuar frymëmarrjen e trupit por njëkohësisht ajo pengon edhe elektrizimin e saj gjatë aktivitetit sportiv.

Përpjekjet për dizenjinim e këtyre veshjeve kanë marrë disa vite por ka qenë “Nike” i pari që e mbështeti nevojën e një veshjeje sportive për femrat myslimane.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP