MASH-i heton përfshirjen e nxënësve në protestë

Ndonëse me vonesë, Ministria e Arsimit ka reaguar mbi daljen e nxënësve në protesta kundër “Platformës Shqiptare” gjatë procesit mësimor. Nga ky dikaster  kanë fajësuar drejtorët e shkollave të cilët kanë lejuar që nxënësit të dalin në rrugë, ndërkaq thonë se kanë urdhëruar Inspektoratin Shtetëror të Arsimit që të ndërmerr masat e duhura, njofton alsat-m, përcjell Portalb.mk.

Ndërkohë LSDM-ja ka fajësuar kreun e VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevskit për detyrimin e të punësuarve në arsim që të shkelin ligjin.

Në një video të publikuar ditë më parë nga nxënësit e gjimnazit të Prilepit, shihej se si drejtori i kësaj shkolle iu mban nxënësve fjalime nacionaliste dhe i detyron ata të dalin në protesta gjatë orarit mësimor. Nga Ministria e Arsimit ende nuk kanë një vendim nëse drejtori I këtij gjimnazi do të sanksionohet, pasi një gjë e tillë përbën shkelje ligjore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP