Lamtumirë, profesor i nderuar!

Afrim Ramadani

Afrim Ramadani

Xhepçisht! Ditë zie! Kufoma e të ndjerit ishte vendosur në kopshtin e tij të bukur. Përreth arkivolit, lulet ngjyra-ngjyra simbolizonin ardhjen e pranverës. Turma të shumta njerëzish, në mesin e tyre, bujq, mësues, profesorë, mjekë, juristë, inxhinierë, artistë, politikanë, filozofë, …, nxitonin për t´i dhënë lamtumirën e fundit, fizikanit të shquar, titanit të shkencës, njeriut gojëmbël – profesor Ruzhdiut.

Qielli ishte plot mjegulla, dukej i mrrolur. Natyra kishte pamjen e egër! Ndoshta kishin të drejtë! Nuk pajtoheshin me këtë vdekje! Po ndaheshin përgjithmonë nga njeriu, i cili, atyre u kishte kushtuar shumë ligje, aksioma, teorema dhe i cili, për ata, kishte folur shumë.

Turmat gjithnjë e më tepër shtoheshin. Kopshti, shumë i gjerë, dukej se po zvogëlohej nga kjo masë e madhe njerëzish! Askush nuk fliste, ndoshta kishin arsye, të gjithë i kishte tronditur kjo vdekje. Ishte kjo vdekje e madhe.

Po, po, gjithçka ishte e vogël, në krahasim me këtë vdekje! Edhe gjigantët ekonomik të fshatit si: Renova, Alpi, Ballkani, Green Product, …, në krahasim me profesorin e madh, dukeshin të zbehtë.

Për një moment një heshtje e rëndë. Pas kësaj një fjalim shumë i shkurtër, por shumë domethënës, për profesorin e ndjerë, nga ana e  Imamit të fshatit. Pasoi ceremonia mortore!

Gjatë funeralit askush nuk fliste! Ndoshta kishin të drejtë! Dhimbja ishte e madhe! Nxënësit kishin humbur profesorin e tyre të palodhshëm, profesorët – kolegun e tyre besnik, …., familjarët – njeriun e tyre më të dashur, …!

Megjithatë, ndoshta edhe ne kemi arsye që të jemi krenarë –  jetuam në epokën e tij!

Profesor, mbetsh i përjetshëm!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP