Ndodh edhe kjo, konkurs në SHBA për zgjedhje ideore të murit me Meksikën

Ministria amerikane e Sigurisë Kombëtare ka shpallur konkurs për zgjidhje ideore për murin drejt Meksikës, duke kumtuar se do të ishte ideale nëse është i gjatë nëntë metra, ndërsa pjesa drejt SHBA-së të jetë “e bukur për sy”.

Presidenti Donald Tramp premtoi se Meksika do t’ia kthejë paratë e SHBA-së të investuara në ndërtimin e murit, por autoritetet në Meksikë disa herë e kanë hedhur poshtë idenë e tillë.

Shtëpia e Bardhë paraprakisht kërkoi nga Ministria e Sigurisë Kombëtare të sigurojë tre miliardë dollarë, prej të cilave një pjesë do të harxhohet për murin në kufi.

Sipas dokumentit, muri duhet të jetë i lartë nëntë metra, do të ndërtohet nga betoni dhe do të duket “impozant”. Është e pranueshme edhe lartësia mbi 5,5 metra, ndërsa muri duhet të jetë i tillë që të mos munden njerëz të ngjiten mbi të, shtohet në dokument.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP