Google do të mbajë 80 për qind të tregut të reklamave në segmentin e kërkimit

Pjesa e tregut e kompanisë Google, në industrinë e reklamimit nga kërkimet, deri në vitin 2018 do të mund të ngritet në 80 për qind.

Raporti i kompanisë së kërkimeve eMarketer sugjeron se Google besohet se do të rrisë dominimin mbi konkurrencën, siç janë Yahoo ose Microsoft, transmeton KosovaPress.

Google me vite ndodhet para të gjithëve, kur bëhet fjalë për reklamimin në segmentin e kërkimeve dhe ky dominim do të vazhdojë të forcohet. Kompania vitin e kaluar kishte pjesëmarrje në treg prej 75,8 për qind, ndërsa shifrat e rritjes po vazhdojnë edhe në këtë moment.

Pritet që kompania amë, Alphabet, të gjenerojë rreth 36,6 miliardë dollarë të hyra nga ky pozicion gjatë vitit të ardhshëm. IAC dhe Amazon janë kompanitë e vetme të tjera të cilat kanë realizuar rritje në fushën e reklamimit në segmentin e kërkimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP