Han kërkon dorëzim demokratik të pushtetit dhe përmbushje të Marëveshjes së Përzhinës

Së pari dorëzim demokratik të pushtetit, e më pas implementim të reformave porosit komisionari evropian për zgjerim Johanes Han në një intervistë për Dojçe Vele, në vigjilje të vizitës së tij në Shkup e planifikuar për të martën më 21 mars. Han e vlerëson si kundër produktiv përzierjen e kryeministrit shqiptar Edi Rama si dhe e akuzon Rusinë se “po hedh vaj në zjarr” në gjendjen jostabile në rajon.

Han hodhi poshtë kritikat se BE ka humbur ndikim e saj në vendet e Ballkanit e posaçërisht në Maqedoni.

“Në Maqedoni 75 përqind e qytetarëve dëshirojnë anëtarësim në BE. Ky është një mesazh i mirë për politikanët se duhet të bëjnë diçka që ndihmojnë në këtë proces. Nëse nuk bëni diçka, nuk do të ketë rekomandim pozitiv. Ata duhet t’i përmbushin interesat e qytetarëve sa i përket Bashkimit Evropian. Vendi meritoi lëvdata për zbatimin e zgjedhjeve. Nëse këtë e humbin tani, atëherë do të humbni shumë. Por, nëse tani e zbatojnë këtë, atëherë do ta vendosin familjen evropiane nën presion që edhe ajo të realizojë” – deklaroi Johanes Han, komisioneri Evropian për Zgjerim .

Han apelon për “dorëzim demokratik të pushtetit, si dhe fton politikanët që të implementojnë Marrëveshjen e  Përzhinës.

Sipas Hanit, ndërmjetësimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama në hartimin e Deklaratës së partive shqiptare është joproduktive për tejkalimin e krizës politike.

” Të gjithë ne që jemi një kohë të gjatë në politikë e dimë se këshillat nga fqinjët rrallë janë të mirëpritura. Si rezultat kjo është joproduktive. Për ta zgjidhur këtë do të duhet kohë” – theksoi Johanes Han.

Hani gjithashtu theksoi se Brukseli është i hidhëruar për shkak të përzierjes së shtuar të Moskës në politikën e brendshme të Maqedonisë dhe konsideron se në mënyrë shtesë nxit tensione dhe kontribuon në rritjen e jostabilitetit që megjithatë është rezultat i brendshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP