Përcaktohen datat dhe vendi ku do të zhvillohet ‘Junior Eurovision 2017’ (VIDEO)

Unioni Evropian i Transmetimeve (EBU) dhe Radio Televizioni Publik Gjeorgjisë, (GPB), kanë konfirmuar sot, se “Junior Eurovision Song Contest 2017” do të mbahet më 26 nëntor. Konkursi do të mbahet në Pallatin e Sporteve Tbilisit, i cili ndodhet në zemër të kryeqytetit, njofton kultplus, përcjell Portalb.mk.

Pallati Sporteve i Tbilisit, i cili është vend ku mbahen shumë evente sportive dhe muzikore, do të jetë shtëpia për konkursin e këtij viti.

11 vjeçarja, Mariam Mamadashvili, triumfoi për Gjeorgjinë në nëntorin e vitit të kaluar në Valletta të Maltës, me performancën e saj të fuqishme të këngës “Mzeo”.

Këtë vit EBU dhe GPB lajmëruan se mundësia për organizimin e “Junior Eurovision 2017” do t’i jepet më parë fituesit, dhe mesa duket ata kanë rënë dakord.

Gjeorgjia ka fituar “Junior Eurovision” rekord tre herë, por kjo është hera e parë që ky event do të mbahet atje. Ky vit shënon edicionin e tij të 15-të.

Shqipëria ka marrë pjesë në këtë konkurs 3 herë në vitin 2012 me këngëtaren Igzidora Gjeta, në vitin 2015 me Mishela Rapo e cila arriti të renditet në vendin e 5-të, dhe së fundmi me vogëlushen Klesta Qehaja dhe këngën e saj “Besoj”.

Detaje të mëtejshme në lidhje me vendet pjesëmarrëse, biletat, prezantuesit dhe të ftuarve, do të publikohen në ditët në vijim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP