Tillerson në Japoni: Koreja e Veriut të heqë dorë nga programi bërthamor

Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson u takua me homologun e tij japonez Fumio Kishida, raporton Anadolu Agency (AA).

Tillerson i cili në kuadër të turneut të tij në Azi, vizitën e parë e realizoi në Japoni, në konferencën për media të organizuar me homologun e tij japonez Kishida, theksoi se bashkëpunimi me aleatët e SHBA-ve, Japoninë dhe Korenë e Jugut kundër kërcënimit të Koresë së Veriut është “shumë i rëndësishëm”.

“Bashkëpunimi trepalësh SHBA, Japoni dhe Kore e Jugut është tejet i rëndësishëm veçanërisht nëse konsiderohen programet bërthamore dhe raketore të Koresë së Veriut”, tha Tillerson.

Tillerson i bëri thirrje Koresë së Veriut që të heqë dorë nga programet e saj bërthamore dhe raketat balistike. Ai tha se Koreja e Veriut nuk ka asgjë për t’u frikësuar nga SHBA-të.

Ai gjithashtu tha se përpjekjet diplomatike dhe të tjera të SHBA-ve për pastrimin e Koresë së Veriut nga armët bërthamore nuk kanë dhënë rezultate. Tillerson nuk dha detaje me atë se çfarë politike do të ndjekë administrata e Donald Trump-it në lidhje me këtë çështje.

Tillerson dhe Kishida i bënë thirrje Kinës që t’i bëjë presion qeverisë në Phenian për ndryshime.

Nga ana tjetër ministri i Jashtëm i Japonisë, Kishida tha se fakti që vizita e parë në këtë turne të Tillerson-it është në Japoni nënkupton që Washingtoni i jep rëndësi marrëdhënieve mes dy vendeve.

“Mes SHBA-ve dhe Japonisë ka një lidhje të palëkundur”, tha Kishida.

Sekretari amerikan i Shtetit Tillerson pritet të takohet me kryeministrin japonez Shinzo Abe. Në kuadër të turneut në Azi do ti vizitojë Korenë e Jugut dhe Kinën.

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump, më 7 mars zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin japonez Shinzo Abe dhe Zëvendës Presidentin e Koresë së Jugut Hwang Kyo-ahn, për të cilët kishte dhënë garanci kundër testeve raketore balistike të Koresë së Veriut më 5 mars.

Qeveria e Phenianit nëpërmjet një deklarate për agjencinë zyrtare të lajmeve KCNA, ka thënë se Koreja e Veriut është e shqetësuar nga stërvitja e përbashkët mes SHBA-ve dhe Koresë së Jugut më 1 mars dhe se ishte kërcënuar me sulm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP