Roboti i bërë nga objekte të gjetura te KFOR- i në Kosovë, sjellë Flaka Halitin në Kosovë

Duke i ricikluar objektet artistja ka për qëllim destabilizimin, transformimin dhe eventualisht dekolonizimin e materialeve të cilat janë të përfshira në kontekstin e kolonizimit gjatë misionit të ndërtimit të paqes, thuhet në njoftimin e Galerisë LambdaLambdaLambda.

Për ekspozitën e saj personale “its urgency got lost in reverse (while being in constant delay)” Flaka Haliti ka krijuar një skenar të pa definuar hapësinor e kohor, me një robot të përberë nga objekte të gjetura nga kampi ushtarak i KFOR-it në Kosovë, shkruan KultPlus.

Duke i ricikluar objektet artistja ka për qëllim destabilizimin, transformimin dhe eventualisht dekolonizimin e materialeve të cilat janë të përfshira në kontekstin e kolonizimit gjatë misionit të ndërtimit të paqes, thuhet në njoftimin e Galerisë LambdaLambdaLambda, në të ciline dhe do të hapet ekspozita më 17 mars dhe do të rri e hapur deri më 28 maj të këtij viti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP