Melodia e njohur e “Nokia”-s daton nga vitit 1902 (video)

Kompozitori dhe kitaristi spanjoll Francisko Ratega në vitin 1902 e kishte krijuar melodinë “Nokia tjun” është pjesë e kompozimit me kitarë të “”Gran Vals”.

Pa dyshim që melodia më e famshme e telefonave mobil gjatë viteve të 90-ta, ka qenë “Nokia Tjun”.

Iniciator i kësaj është Ansi Vanjoki, nënkryetar i kompanisë Nokia, në vitin 1993 ia kishte prezantuar melodinë e Gran Vals Lauri Kivinen, shefes së korporatës së telekomunikacionit, dhe kështu se bashku kishin përzgjedhur një pjesë që të bëhet melodia zyrtare e Nokia tjun.

Ky tingull për herë të parë ishte bërë pjesë përbërëse e reklamës së Nokia 1011 në fillim të viteve të 90-ta, kurse për herë të parë është shfaqur në modelin Nokia 2110 në vitin 1994, që funksiononte nën emrin e koduar Type 7.

Sa herë ju ka ndodhur që të keni dëgjuar një tingull të njohur, dhe menjëherë keni vrapuar në xhaketë të kërkoni telefonin, dhe në fund e keni kuptuar se nuk është duke cingëruar telefoni juaj,

Me popullarizimin e Nokia 6110, në dhjetor të vitit 1997, çdo telefon Nokia u bë me emër dhe kështu edhe melodia mori emrin zyrtar Nokia tjun.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP