VMRO-DPMNE: Zgjedhje të reja dhe prononcim për platformën e Tiranës

VMRO-DPMNE sot bëri thirrje që LSDM-ja nëse janë të sigurt se platforma “e Tiranës” është e mirë, të pajtohen të shpallin zgjedhje parlamentare në të cilat para qytetarëve do ta ofrojnë këtë platformë.

Sipas VMRO-DPMNE-së, miratimi i rezolutës me të cilën dënohet gjenocidi ndaj popullit shqiptar në Maqedoni në periudhën 1912-1956 që është pjesë e platformës, praktikisht dënohen luftëtarët e KAÇKM-së të cilët kanë luftuar për shtet të lirë.

“Qytetarët në zgjedhje as nuk votuan për Platformën e një shteti tjetër, as nuk votuan për formimin e Qeverisë së Tiranës në Republikën e Maqedonisë. Qytetarët votuan për projekte dhe prosperitet ekonomik”, thekson VMRO-DPMNE në kumtesën e sotme.

Sipas VMRO-DPMNE-së, qeveria e re e formuar nga LSDM-ja do të ketë rol kundër vullnetit të qytetarëve ta shpall gjuhën shqipe dhe alfabetin e tij si gjuhë zyrtare, bashkë me gjuhën maqedonase dhe alfabetin cirilik.

VMRO-DPMNE, siç thekson, nuk do të lejojë kurrfarë zgjidhjesh të cilat janë në kundërshtim me interesat shtetërore dhe nacionale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP