Filmi për Erdoganin po shfaqet nëpër kinematë zvicerane

Turqit që jetojnë në Zvicër e kritikojnë qasjen naive të Zvicrës në raport me propagandën e Erdoganit, shkruan KultPlus.

Realizuesit e filmit betohen në pavarësinë e tyre, por vetë producenti, Ali Avci, e lidh këtë film me ata të spiderman dhe superman.

“Ne në kinematë globale shohim heronj si spiderman dhe superman, të cilët nuk kanë jetuar kurrë. E ndërkohë ne e kemi heroin tonë që jeton!”, ka thënë ai.

Filmi mban emrin “Reis” (Udhëheqësi). Ndërsa udhëheqësi ose lideri këtu është sundimtari i Turqisë, Recep Tayip Erdogan. Atij i është kushtuar një film i cili e paraqet si hero dhe të pagabueshëm.

Aktualisht filmi po shfaqet nëpër kinematë zvicerane, shkruan tagesanzeiger.ch. Ai e përcjell jetën e Erdoganit që nga fëmijëria deri në ngritjen e tij në pozitën ku është sot.

Premierën filmi e ka pasur para një jave në Stamboll, me rastin e ditëlindjes së autokratit turk. Ndërsa nga e enjtja ai po luhet edhe në Zvicër, në kinemanë ”Capitol”, transmeton albinfo.ch.

Distribuimin e filmit e ka bërë Kitag AG, që është distributori më i madh i filmit në Zvicër.

Ngjashëm flet edhe regjisori Hüdaverdi Yavuz. I pyetur përse në film nuk tregohet asnjë dobësi e Erdoganit, Yavuz është përgjigjur duke thënë se “ai nuk ka asnjë dobësi”.

Koha e fillimit të shfaqjes së filmit nuk është aspak rastësi. Erdogani gjendet në fushatën për të vendosur sistemin presidencial në Turqi, prandaj i duhet t`i disiplinojë ndjekësit e tij për të mbajtur kursin e duhur.

Ndërkaq, turqit që jetojnë në Zvicër e kritikojnë qasjen naive të Zvicrës në raport me propagandën e Erdoganit.
Kështu, deputetja Nacionale nga Partia e Gjelbër, Sibel Arslan (me prejardhje turke-kurde) thotë se ky film është problematik.

“Erdogani aty inskenohet si një martir i madh”, ka thënë ajo.

Por ajo që e frikëson veçanërisht është gjuha luftarake e filmit. I gjithë rrëfimi, sipas Aslan, është i orientuar në atë mënyrë që të legjitimojë dhunën kundër atyre që mendojnë ndryshe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP