“Jostabiliteti politik ndikon negativisht në biznes klimën e Maqedonisë”

Organizata e Punëdhënësve të Maqedonisë në Info-Qendrën e Bashkimit Evropian (BE) në Shkup prezantoi pesë propozim-politika për avancimin e klimës së biznesit të cilat janë pjesë nga aktivitetet në kuadër të projektit “Avancimi i dialogut social” financuar nga BE-ka, ndërsa zbatohet nga Organizata Ndërkombëtare e Punës, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas Organizatës së Punëdhënësve të Maqedonisë, propozim-politikat do të jenë në bazë për veprimet e ardhshëm mbi përmirësimin e klimës së biznesit në Maqedoni si dhe për rritjet e aftësisë konkurruese të kompanive vendase.

Kryetari i Organizatës së Punëdhënësve të Maqedonisë, Angel Dimitrov, theksoi se përveç pesë propozim-politikave që parashikohen të zbatohen në periudhën e ardhshme, mbetet që liderët e partive politikë të Maqedonisë të zgjidhin çështjen e krizës politike që ka përfshirë vendin, që situata të mos eskalojë, pasi që kjo siç theksoi ai, do të ndikojë negativisht në klimën e biznesit të Maqedonisë.

“Padyshim se jostabiliteti politik ndikon negativisht në klimën e biznesit. Ndikon negativisht edhe në bizneset ekzistuese me mos inkurajim në zhvillimin e kërkesave të tregjeve të reja dhe në rritjen e kapaciteteve të një kompanie, por ndikon negativisht edhe për investimet e reja eventuale, pa marrë parasysh vendase apo të huaja”, deklaroi Dimitrov, duke shtuar se kriza politike është një faktor tejet i rëndësishëm për zhvillimin e ekonomisë së një vendi.

Ndryshe, propozim-politikat u prezantuan në pesë sfera edhe atë në mjedisin e mundësuar ligjor, sundimin e së drejtës, zhvillimin e kulturës sipërmarrëse, stimulimin e konkurrencës lojale si dhe në qasjen deri te shërbimet financiare.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP