Peskov: Sistemimi i tankeve amerikane në Poloni është kërcënim për Rusinë

Sistemimi i tankeve amerikane dhe automjeteve tjera të blinduara në Poloni për Rusinë do të thotë kërcënim, deklaroi sot zëdhënësi i Kremlinit, Dmitrij Peskov.

“Ne atë e quajmë kërcënim dhe aksion i cili i rrezikon interesat dhe sigurinë tonë. Vendi i tretë e përforcon praninë ushtarake në afërsi të kufirit tonë në Evropë. Ai madje nuk është as vend evropian”, potencoi Peskov.

Ai shtoi  se “nuk është e rëndësishme madhësia e kontingjentit ushtarak”.

“Nëse në pyetje janë një mijë ose 10.000, njejtë është. Kjo është përforcim i pranisë ushtarake dhe nuk kam çfarë të shtoj”, theksoi Peskov.

Tankat dhe automjetet e blinduara amerikane me më shumë se 3.000 ushtarë në mëngjes filluan të arrijnë në Poloni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP